بیمه باربری

باربری

بیمه باربری

استعلام بیمه

<!--StartFragment-->

بیمه باربری کاملاً از اسم آن مشخص است که حکایت از چه موضوعی می‌کند. سالم رسیدن بار به مقصد، البته فقط خود بار نیست بلکه افراد و خود وسیله نقلیه هم مورد توجه قرار می‌گیرد.


با بیمه باربری می‌توانید خسارت ها را به حداقل برسانید. بیمه باربری برای آن‌هایی که در زمینه کالا فعالیت دارند مورداستفاده قرار می‌گیرد.


در شکل‌گیری بیمه باربری، عوامل، مراجع و مؤسسات مختلفی نقش مؤثر داشته که معروف‌ترین آنها مؤسسه بیمه گران لندن می‌باشد.


درحالی که بیشتر کالاها به‌موقع و سالم به مقصد می‌رسند، اما این ترس نیز وجود دارد که در برخی از جابجایی‌ها حوادثی به وقوع بپیوندد که باعث شود کالایی که قصد حمل‌ونقل آنها را از مبداء به مقصد داریم، دچار حادثه شود و ضررهای جبران‌ناپذیری را به صاحب کالا وارد آورد.


درصورتی که قصد  خرید بیمه باربری دارید و می‌خواهید اطلاعات کامل در مورد این بیمه  به دست به یارید، ما در این مقاله در مورد بیمه باربری و انواع آن و مزایای آن آشنا  خواهیم شد:


بیمه باربری چیست؟

بیمه باربری  قراردادی بین شرکت حمل‌ونقلی و صاحب کالا با بیمه‌گر که به موجب آن، بیمه‌گر با دریافت مبلغی متعهد می‌شود، در صورت وارد شدن خسارت به اموال، خسارات را بپردازد. خسارت از طرف بیمه‌گر بر اساس مفاد بیمه‌نامه پرداخت خواهد شد.


قدیمی‌ترین رشته بیمه‌ای در جهان، بیمه باربری است، که قدمت آن به قرن ۱۴ میلادی باز می‌گردد.  بیمه باربری، بیمه نامه‌ای است که یک حمل‌کننده می‌تواند برای جبران خسارت وارده به کالا در اثر خطرات زیر آن را خریداری نماید.


ساییدگی و زنگ‌زدگی، لب‌پریدگی، لک برداشتن، کرم زدگی، موش خوردگی، حشره زدگی، دله دزدی، کسری و آتش‌سوزی یا انفجار، به گل نشستن و زمین گیر شدن، برخورد با کف دریا، غرق شدن یا واژگون شدن کشتی یا شناور،  شکست، خسارات ناشی از چنگک، روغن‌زدگی، به گل‌آلوده شدن، به رنگ و اسید آلوده شدن، خسارت ناشی از کالای مجاور، طوفان، راهزن دریائی، خسارت‌های ناشی از فعل یا تقصیر اشخاص ثالث، خسارت‌های ناشی از باران و آفتاب، دم کردن، خسارت‌های ناشی از عمل کارکنان کشتی،  زلزله، فوران آتشفشان، شسته شدن کالا از روی عرشه، ورود آب دریا، دریاچه یا رودخانه به کشتی، شناور، محفظه کالا، کانتینر، لیفت وان، یا محل انبار، تلف شدن کلی هر بسته در کشتی یا شناور و یا تلف کلی هر بسته به علت افتادن به نگام بارگیری و یا تخلیه کشتی یا شناور، سرقت، عدم تحویل

البته برای آتش‌سوزی هم می‌توانید از بیمه آتش‌سوزی استفاده کنید.

بارنامه

اوراق بهادری است که در آن مؤسسه بیمه و حمل‌ونقل، نام، آدرس گیرنده و فرستنده کالا، مشخصات، تعداد و وزن کالا، مقدار کرایه حمل، بارنامه همان قرارداد حمل، رسید دریافت کالا و سند مالکیت نامیده می‌شود.


اصطلاحات عمومی بیمه

بیمه‌گر
بیمه‌گذار
ذینفع
حق بیمه
موضوع بیمه
مدت اعتبار بیمه
فرانشیزاصطلاحات تخصصی بیمه باربری و حمل‌ونقل

زیان همگانی
بیمه اتکایی
بارنامه
Total Loss
واقعی
فرضی
عدم نفع


زیان همگانی:

زیان همگانی که از جمله مهمترین و اصلی‌ترین قواعد حقوق دریایی است. زیان همگانی نوعی از خسارت در حمل‌ونقل دریایی است که طبق آن ناخدای کشتی بر اساس اختیار خود برای نجات کشی  و کالا  یا هر دو، بخشی از کالا یا ابزار و متعلقات کشتی را به دریا می‌ریزد.

بیمه اتکایی

بیمه اتکایی، شرکتی است که شرکت‌های بیمهٔ دیگر را که خود از ضررهای احتمالی محفوظ  نیستند، بیمه می‌کند. طبق قوانین اکثر کشورها، شرکت‌های "بیمه مستقیم" مجبور به عقد قراردادهای بیمه اتکایی هستند تا منافع مشتریان محفوظ بمانند.


بارنامه:

بارنامه، سندی است قانونی که از سوی شرکت‌های حمل‌ونقلی صادر می‌شود و نشان می‌دهد که کالایی مشخص در یک مکان مشخص برای ارسال به یک مقصد معین، تحویل گرفته شده است.


در این بیمه  ، خسارت کلی واردشده به کالاها در یک مرحله و در اثر آتش‌سوزی یا غرق کامل و یا مفقود شدن روی می‌دهد و یا خسارت وارد شده در حدی است که هزینه تعمیر یا نجات آن بیش از ارزش کالا باشد، درنتیجه خسارت وارده تحت پوشش این نوع بیمه‌نامه جبران می‌شود.

واقعی

برای مواقعی است که کالا به طور کامل در اثر اتفاقی مثل آتش‌سوزی یا غرق شدن از بین برود.

فرضی

برای مواقعی است که هزینه بازسازی یا تعمیر کالا از ارزش خود کالا، بیشتر باشد که در این حالت بیمه‌گر تمایل به پرداخت غرامت خواهد داشت

ارزش مورد بیمه

در صورت عدم توافق،  بین بیمه‌گر و بیمه‌گزار، ارزش بیمه‌نامه شامل: جمع قیمت خرید کالا، هزینه حمل و عدم النفع خواهد بود.

مراحل لازم برای پرداخت خسارت

اعلام وقوع حادثه توسط بیمه‌گذار به بیمه‌گر ظرف مدت ۵ روز
بازدید از کالای خسارت‌دیده
تهیه  مدارک لازم به منظور بررسی خسارت
حفاظت حقوق بیمه‌گر در مورد، بیمه آسیب‌دیده و حق جانشینی برای بازیافت خسارت


مزایای بیمه باربری

سلامت کالاهای شمارا بیمه به ابری تضمین می‌کند، تضمین سلامت کالاها با بیمه باربری برای صاحب بار باعث می‌گردد تجارت کالا گسترش بیابد و هر گونه خسارات احتمالی پیشاپیش جبران گردد.


وجود بیمه باربری باعث می‌گردد مؤسسات حمل‌ونقل  بین‌المللی و داخلی  با آرامش خاطر بیشتر اقدام به ارائه خدمات خود به صاحبان کالا نمایند.


قرارداد بیمه باربری


در  مواردی به دلیل تعدد صدور بیمه‌نامه و جلوگیری از بروز مشکل برای متقاضیان بیمه‌های حمل، معمولاً قراردادی فی‌مابین بیمه‌گزار و شرکت بیمه در یک بازه زمانی مشخص مثلاً یک‌ساله منعقد می‌شود.


هر دفعه که باری از مبدأ مندرج در قرارداد به‌سوی مقصد راهی شد، یک گواهی حمل برای آن بارنامه یا وسیله حمل صادر می‌شود.


نکته حائز اهمیت این است که بیمه‌گزار مکلف است قبل از حرکت وسیله حمل، اطلاعات موردنیاز شرکت بیمه را برای صدور گواهی حمل به ایشان ارائه دهد.


<!--EndFragment-->